CSIS Watch

10 ÖNEMLİ NEDENDEN DOLAYI CSIS’le KONUŞMAYIN YA DA ONLARI DİNLEMEYİN

10 Önemlİ Nedenden Dolayi Csis’le Konuşmayin Ya Da Onlari Dİnlemeyİn

EnglishfrançaisespañolTürkçe

Son aylarda sosyal adalet için çalışan kişilerin evlerine ve hatta işyerlerine Kanada Emniyet İstihbarat Kuruluşu (CSIS) tarafından yapılan ziyaretler çoğaldı. Kızılderililer, göçmen toplumları ve öteki kişi ya da kuruluşlara karşı devam eden taciz ve gözdağına ek olarak istihbarat kuruluşu tarafından sosyal adalet için mücadele edenlerin hareketlerini izlemede gözle görülür bir artış oldu.

Halk Komisyonu Ağı, Montreal alanında yapılan onlarca ziyaretin farkındadır. Ziyaretler toplu konutlarda yaşayan anarşitlerden danışma hizmetleri sunan kuruluşlardaki çalışanlara yazarlara ve sanatçılara kadar değişik insan çevresine yapılmaktadır. Haber vermeden sabahları, günün ortasında ve hatta akşamları bile CSIS insanların yaşadıkları evlerin kapılarını çalmaktadır. Ziyaretlerin sebepleri tar sands projelerinden, G8, Kızılderili organizasyonlar, Filistinle dayanışma, Afganistan (kimi tanıyorsun ve bu konuda ne düşünüyorsun) gibi konuları kapsamaktadır. Davetsiz ziyaretler çok rahatsız edici olduğu gibi ses tonları gözdağı verici tarzda, soruları hükmedici, ve uygunsuzdur. Güvenlik sertifikalarında olduğu gibi gizliliği garantiliyorlar ve insanlardan herzaman bu ziyaretler konusunda kimseye bahsetmemesini öğütlüyorlar.

Halk Komisyonu Ağı, CSIS’le kesinlikle işbirliği yapılmamasını tavsiye ediyor. Bunun anlamı CSIS ajanlarının sorularına cevap vermeyin, size söylemek istedikleri ne olursa olsun onları dinlemeyin ve CSIS kapınızı çaldığında sessiz kalın.

İltica talebinizle ilgili işlem devam ediyorsa ya da hassas bir konumda iseniz CSIS’le görüşmeyi sizin seçeceğiniz bir avukatın huzurunda yapılması için ısrar edin.

10 Önemli nedenden dolayı CSIS’le konuşmayın ya da onları dinelemeyin:

 1. CSIS’le konuşmak sizin için tehlikeli olabilir

  CSIS ajanlarının sizi tutuklama ya da gözaltına alma yetkisi olmasa da CSIS sizden alacağı zararsız bilgiyi iltica ya da göçmenlik başvurularında, güvenlik sertifikasıyla bağlantılı gözaltı ve tutuklamalarda ve öteki amaçlar için kullanabilir ve sizi değişik kara listelere alabilir. Yaptığınız masum yorumlardan sonuçlar çıkararak yanlış yorumlara varabilir ancak sizin yapılan yanlış yorumları düzeltme şansınız olamaz çünkü istihbarat bilgisi gizli kalıyor. Bu yanlış yorumların hayatınız üstünde ciddi etkisi olabilir.

 2. CSIS’le konuşmak ya da onları dinlemek başkaları için tehlikeli olabilir

  CSIS sizin söylediklerinizi size karşı kullandığı gibi sizin önemsiz bulup ta başkaları hakkında söylediğiniz şeyleri o kişilere karşı kullanabilir. Hassas durumlarda insanların hayatını ciddi anlamda tehlikeye sokabilir. Örnek olarak Maher Arar Davası’nda güvenlik kuruluşları kulaktan dolma bilgiyi -asılsız olduğu kanıtlandı- Amerikalılara verdikleri gibi onun Suriye’ye gönderilmesine sebep oldular. CSIS, daha sonra Maher Arar’ın Kanada’ya dönmemesi için çaba gösterdi. CSIS’ın dayandığı kulaktan dolma bilgi yüzünden Adil Charkaoui hakkında çıkartılan güvenlik sertifikası sonucu tutuklandı ve işkence gördü. Charkaoui 6,5 yıl bu keyfi gözaltıyla mücadele etmek zorunda kadlı.

  Ayrıca CSIS diğerleri hakkında yanlış bilgi yayarak şüphe yaratıyor ve hedef olarak aldığı kişilerin izole edilmesini amaçlıyor.

 3. Sana ait bilgileri ve çevrendekilerin kişisel bilgilerini verme

  Gözetleme, taciz ve gözdağından sakınmak istiyorsan sana ait olan şeyleri koruma hakkına sahipsiniz. CSIS’le konuşmayı ret etmek bu haklarını korumanın yollarından bir tanesidir. CSIS’le konuşmak onları sizin hayatınıza girmeleri için yeşil ışık yakmak anlamına geliyor. Ne kadar çok bilgi verirseniz onlara o kadar sizi gözetleme imkanıı vermiş oluyorsunuz.

 4. Ne kadar çok konuşursanız o kadar onlar size gelecektir

  Birçok insan CSIS’le ne kadar işbirliği yaparsa onların kendilerini rahat bırakacaklarına inanırlar çünkü saklayacakları bir şeyleri yoktur. Bir kez işbrilikçi olarak tanımlandığınız zaman CSIS sizin bilgi temin edeceğinizi düşünerek size gelmeye devam edecektir. CSIS’in sizi rahat bırakmasının en iyi yolu onlarla işbirliği yapmayı ret etmektir.

 5. CSIS’le buluşmanızdan kazanacağınız bir şey yoktur

  İnsanlar çoğu zaman sırf meraklarından dolayı CSIS’le oturmak isterler. Ancak CSIS ajanları çok iyi eğitimlidir. Sizden öğrenmek istediklerini size söylediklerinde bir amaç peşindedirler. Aynı zamanda bilinçli şekilde ya direk olarak ya da dokundurma ve bulaştırma yoluyla yanlış bilgi yayıyorlar. Size doğruyu söyleyip söylemediklerini ya da sizi birşeyin doğruluğuna inandırmaya çalıştıklarında onların ne kadar dürüst olduklarını bilmeniz mümkün değildir.

 6. CSIS’e güvenilmez

  Yıllardan beri CSIS’in yetersiz olduğu zamanla kanıtlanmıştır ve kötü niyetlidirler. Air India soruşrurmasında anahtar bir rol oynayan CSIS işi eline yüzüne bulaştırmıştır. The Globe and Mail’e göre CSIS köstebeği bombalamada rol oynamış olabilir. Charkaoui’nin güvenlik sertifikasıyla ilgili davada delileri yok etmiştir. Air İndia Davası’nda ana ihbarcıyı ve Harkat ve Almrei’nin güvenlik sertifikası davalarında yalan makinesinden geçmeyen ihbarcı olayını örtbas etmişler ve Bupinder Liddar davasında kendilerini izleyen komiteye (Güvenlik İstihbarat İzleme Komitesi – SIRC) yalan söylemişlerdir.

  CSIS, ihbarcı kazanmak için rutin olarak ahlaki olmayan gözdağı ve taciz taktiklerine başvurmaktadır. Bilgi elde etmek için para ve diğer menfaatler karşılığında haber vermeden insanların evlerini ve işyerlerini ziyaret etmektedir. Durumu hassas olanlara gözdağı vermekte; ilişkisi olmayan sorular sormakta ve rahatsız etmektedir. Kimliğini göstermeme, insanların avukatla ilişkiye geçmelerini engelleyerek avukat seçmenin CSIS tarafından yapıldığını söylemektedirler.

 7. CSIS, güvenilmeyen vahşi ortaklarıyla bilgileri paylaşmaktadır

  CSIS’e verilen bilgi onlarda kalmıyor. İstihbarat kuruluşu 147 öteki ülkenin istihbaratıyla bilgileri paylaştığını itiraf ediyor. Kuruluşun şu anda bilgi paylaştığı kuruluşlar arasında CIA, Mossad, Suriye’nin Mukhabarat’ı, Ürdün, Fas, Sudan, Mısır ve Türkiye’nin MİT’i ve daha birçok ülkenin istihbarat kuruluşları vardır. SIRC’in bulgularına ve eleştirilerine rağmen CSIS bilginin yabancı ülke istihbaratına nasıl gittiğini, elde edilen bilginin nasıl elde edildiğini çok nadir açıklamıştır. CSIS’e söylediğiniz herhangibir şey bu istihrabat kuruluşlarıyla paylaşacağı için sizin seyahatinizi ve ülkedeki ailenizi etkileyebilir.

 8. Irkçılık ve ırkçı profillere karşı dayanışma

  CSIS, tehdit ve ulusal güvenlik gibi ırkçı kavramlar, bağlantılar temelinde belirli bir profile koyduğu bütün komiteleri hedef almaktadır. Kızılderililer, ırkçı bir kategoriye konulan cemiyetler ve göçmenler sömürgeci Kanada istihbarat kuruluşlarının uzun süreden beri ilgi alanında olsa da Müslümanlar ve Araplar yakın yıllarrda en ağır şekilde hedef tahtasına konulmuştur. Kişi özgürlüğünün, kişisel hakları ve hedef seçilen ve belirli profillere konulan cemiyetlerin emniyetini korumak CSIS’in ırkçı değerlendirmelerine karşı koymanın en iyi yolu işbirliği yapmamaktır. Toplu şekilde işbirliği yapmamak haklarını korumaktan korkan ve sessiz kalmak isteyen kişiler ve cemiyetler üstündeki baskıyı azaltır.

 9. CSIS politik polistir

  CSIS’in amacı Kanada’nın çıkarlarına ya da Kanada güvenliğine kendi görüşlerine göre tehdit kabul ettiği kişi ya da gruplar hakkında istihbarat toplamaktır. Herhangibir kamu tartışmasında çok nadir olarak CSIS yüksek düzeyde bir politik bir soru teşkil eden “tehdit”, “güvenlik” ve “Kanada’nın çıkarları” nı tanımlayabilmiştir.

  CSIS gözetimi, şiddet riski taşıyan kişi ve gruplarla sınırlıdır. CSIS, güvenlikle ilgili değerlendirmeleri hükümete sunmakla mükeleftir. Güvenlik değerlendirmeleri Kanada’ya bağlılığın bir ölçütüdür ve aynı zamanda kişinin güvenirliliğiyle bağlantılıdır. Bu durum CSIS’i geniş çapta yetkilerle donatıyor. Bu şekilde CSIS, faaliyetleri Kanada’ya uymayan ya da dünyanın herhangibir yerinde statükoyla uyuşmayan kişi faaliyetleri hakkında istihbarat toplayabilir. Uygulamada ise CSIS’in sendikaları, sosyal adalet gruplarını ve aktivistleri hedef aldığına dair sayısız örnekler vardır.

  Özet olarak CSIS’le işbirliği yapmak muhalif kişiye baskı yapana yardımcı olmak demektir. Son 10 sene içinde CSIS’in bütçesi % 140 arttı ve işe alınan personel sayısı % 40 artırıldı. Politik polisin toplumumuzda yeri yoktur ve onların yasal bir zemin kazanmalarına ve büyümelerine izin vermemeliyiz.

 10. CSIS’le konuşmak toplu sosyal adalet çalışmasını ve komite organizasyonlarını tehlikeye sokar

  Kişilere gözdağı verilmesi ve taciz edilmesi korku yaratarak, dedikodu yayarak, liderleri izole ederek, psikolojik profiller ve ihbarcılara dayalı olarak hakimiyetin sağlanması ya da hatta provakörlerle CSIS aktivistler ve toplum üyeleri arasında ayrımlar yaratabilir ve ayrımlardan faydalanabilir ve komitelerin organizasyonlarını ve sosyal adalet çalışmasını sekteye uğratabilir.

  CSIS’le yüzde yüz işbirliği yapmamak birlik ve dayanışmanın korunması, sosyal adalet çalışmasının devam edilmesi ve değişik komite üyelerinin adalet ve baskıya karşı mücadelelerinde en iyi yoldur.

Halk Komisyonu Ağı, Montreal’de faaliyet gösteren “ulusal güvenlik ajandası” na karşı çıkan ve onu izleyen bir iletişim ağıdır. “Ulusal güvenlik” adı altında baskı gören kızılderililer, göçmenler, ırkçı kategorilere konulan cemiyetler, radikal gruplar, sosyal adalet kuruluşları, sendikalar ve müteffikleri gibi kişi ve gruplara Halk Komisyonu Ağı’nda yer vardır.

The People's Commission Network is a working group of QPIRG-Concordia qpirgconcordia.org 514.848.7585 info@qpirgconcordia.org

Contact the People's Commission Network: QPIRG Concordia - Peoples's Commission Network c/o Concordia University 1455 de Maisonneuve Ouest Montreal, QC, H3G 1M8 commissionpopulaire@gmail.com

This website is based on the Fluid 960 Grid System