CSIS Watch

Halk Komisyonu Ağı’ndan topluma tavsiye Kanada Gizli Servisi (CSIS) kapınızı çalarsa

Halk Komisyonu Ağı’ndan topluma tavsiye Kanada Gizli Servisi (CSIS) kapınızı çalarsa

English - français - العربية - español

2009 yılının güzünden beri Kanada Emniyet ve İstihbarat Servisi’nin (CSIS) üyeleri değişik yerel sosyal adalet organizatörleri ve aktivistlerini ziyaret etmektedirler. Bu ziyaretler hedef seçilen cemiyetlere karşı devam eden tacizlere ek olarak yapılmaktadır. Topluma aşağıda yapılan tavsiyeler bu ziyaretlere bir cevaptır.

CSIS ve RCMP tarafından yapılan ziyaretler yeni şeyler değildir. Bu tür ziyaretler daha önce özel etkinlikler ya da projeler çerçevesinde yapılıyordu. Genelde bu ziyaretlerin değişik amaçları vardır. Bu ziyaretler yalnızca bilgi toplama için değil aynı zamanda aktivistler arasında ayrımlar yaratmak ya da onlardan yararlanmak, yanlış bilgi yaymak, gözdağı vermek, psikolojik olarak profiller yaratmak ve ihbarcılar yetiştirmek için yapılmaktadır. CSIS kapınızı çalarsa kesin olarak işbirliği yapmamanızı öneriyoruz. CSIS’in evinize ya da işyerinize yaptığı ziyaret sizin için sürpriz olacaktır ama herhangibir şekilde onlarla işbirliği yapmamanız için hazır olmanız için size öneride bulunuyoruz. Onlarla konuşmayın ya da onları dinlemeyin.

ilticacı olduğunuzdan, suçlandığınız bir davadan dolayı bekliyorsanız, belirli yasaklara maruz kalmışsanız, istikrarsız bir durumdaysanız, şartlı tahliye öteki nedenlerden dolayı kesinlikle CSIS’le tek başınıza konuşmamanızı öneriyoruz. Onun yerine sizin seçtiğiniz güvenilir bir avukatla konuşmalarını söyleyin, ve onlara hiçbir şey söylemeyin. CSIS’in gözdağı taktiklerine özenle mücadele eden avukatların referans gösterilmesi için Halk Komisyonu Ağı’yla bağlantıya geçin.

Eğer kendinizi rahat hisediyorsanız sizinle konuşmak isteyen CSIS ajanlarının adlarını, telefon numaralarını ve kartlarını isteyin. İsimler üzerinde ısrar edin Birşey söylemeyin ve onları dinlemeyin. CSIS’e karşı kimliğinizi kanıtlama gibi bir yasal zorunluluğunuz yoktur. Bazen CSIS ajanları sizinle konuşmaya başladıktan sonra kendilerini tanıtmışlarsa o durumda sürprizle karşılaşmışsanız CSIS’le konuşmayı ret etmeniz için öneride bulunuyoruz. Her zaman susma hakkınızı kullanabilirsiniz. İstihbaratçılarla uğraşırken susmak altın bir kuraldır.

Bütün durumlarda CSIS’e evinizi ya da işyerinizi terketmesini ya da sizi takip etmeyi bırakmasını isteyebilirsiniz. Kendinizi rahat hisettiğiniz bir dilde CSIS’e gitmesini söyleyebilirsiniz. Kapıları yüzlerine kapatacak şekilde ısrarcı olun.

CSIS çok çirkin davranışlarda bulunabilir. Tutuklama ya da sizin hakkınızda hüküm verme yetkileri yoktur.

CSIS ziyaretlerini ya da onunla bağlantılı olayları hakkında Halk Komisyonu Ağı’yla bağlantıya geçmenizi tavsiye ediyoruz. Bu ziyaretler huzurunuzu bozabilir ve strese yol açabilir. Kendinizi yalnız hisetmemeniz için Halk Komisyonu Ağı size kesin olarak yardım öneriyor. Halk Komisyonu’yla bağlantıya geçtiğinizde bu gizli kalacaktır. CSIS’in haber vermeden yaptığı ziyaretler taciz olarak kabul edilecektir. Mümkünse başınızdan geçenleri yazın o zaman olayları net şekilde hatrlamış olursunuz. Halk Komisyonu Ağı bir avukat yardımıyla bu tacizleri yazılı hale getirmenize yardımcı olabilir.

CSIS’in işi devlet için bilgi toplamak ve sosyal adalet hareketlerini rahatsız etmektir. Geniş anlamda görevi şimdiki politik ve ekonomik düzene tehdit kabul ettikleri faaliyetleri izlemektir. Kızılderililer, göçmenler, ırkçı bakış açısıyla değerlendirmeye alınan cemiyetler, radikal politik kuruluşlar, işçi sendikaları ve aynı zamanda bu gruplarla müteffik olan gruplara gözdağı vermeye çalışıyorlar. Delillerin ortaya koyduğu gibi CSIS açıkça yetersiz bir kuruluş olup faaliyetlerinde ırkçı davranır ve aynı zamanda işkencede suç ortaklığına bulaşmıştır. Bütün bunlardan dolayı sosyal adalet için mücadele edenler -CSIS işbirliğini hak etmediği için- kesinlike işbirliğni ret etmelidirler.

The People's Commission Network (Montreal) E-mail: abolissons@gmail.com Tel: 514-848-7583

The People's Commission Network is a working group of QPIRG-Concordia qpirgconcordia.org 514.848.7585 info@qpirgconcordia.org

Contact the People's Commission Network: QPIRG Concordia - Peoples's Commission Network c/o Concordia University 1455 de Maisonneuve Ouest Montreal, QC, H3G 1M8 commissionpopulaire@gmail.com

This website is based on the Fluid 960 Grid System